Mój sposób myślenia

Uzależniony od szczęścia. Zaprogramowany na sukces.

Lean Startup – po prostu zacznij

Codziennie setki startupów mają swoje premiery rynkowe, wypuszczając produkty, których nikt nie chce kupować. Jedni przez swoje błędne decyzje tracą pieniądze, inni wiele zmarnowanego czasu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż z badań przeprowadzonych na kilkudziesięciu startupach najbardziej istotnym okazał się fakt, że startupy nie szukają feedbacku, nie testują swoich produktów z użytkownikami, co znaczy po prostu tyle, że nie znają swoich użytkowników.

startup-failure-post-mortem-top-reasons

Z pomocą przychodzi stworzona przez Erica Riesa metodologia Lean Startup, która umożliwiaj spojrzenie na biznes z innej perspektywy. Zgodnie z Lean Startup należy zapomnieć o tworzeniu z góry rozbudowanych produktów, które po wielu miesiącach ciężkiej pracy wypuszczamy na rynek. Główne założenie polega na tym, że proces budowy kompleksowego produktu powinniśmy rozpocząć od stworzenia pierwotnego produktu, który będzie minimalnie satysfakcjonujący. Minimalnie satysfakcjonujący produkt (Minimum Viable Product – MVP) jest esencją Lean Startup.

Zamiast czekać miesiącami do dnia premiery rynkowej naszego produktu, warto od pierwotnej wersji produktu dzielić się nią z użytkownikami. Kiedy wpadniesz zatem na pomysł na biznes, rozpocznij swoją przygodę od stworzenia minimalnie satysfakcjonującej wersji produktu – możesz to zrobić w ciągu jednej godziny/tygodnia z wykorzystaniem darmowych narzędzi.

Gdy wypuścisz już minimalnie satysfakcjonujący produkt na rynek, powinieneś pamiętać aby mierzyć i analizować zachowanie Twoich klientów, tak aby na tej podstawie wyciągać wnioski i udoskonalać produkt. Spostrzeżenia i podpowiedzi użytkowników Twojego produktu będą nieodzowne, jeśli będziesz chciał na nim zarabiać. O ile każdy może pobawić się nowym produktem, to kto go kupi jeśli nie będzie działał?

Metoda Lean Startup wymaga, aby pierwsze badania i plany były ograniczone do absolutnego minimum, który natychmiast po powstaniu jest wypuszczany na rynek, gdzie próbuje się go sprzedać. Lean Startup jest iteracyjna, co oznacza że te same czynności należy podejmować przy każdym ulepszeniu produktu przez co dostosowanie biznesu do oczekiwań rynku dzieje się już na bazie istniejącego produktu i realnych klientów w kolejnych iteracjach.

Podstawą każdego biznesu jest aktywne działanie. Jeżeli nie postawisz pierwszego kroku, możesz być pewien, że nigdy nie staniesz się milionerem. Gdy Bill Gates napisał pierwszą linijkę kodu MS-DOSa, nie wiedział że w ciągu kilku lat stworzy Windowsa. Po prostu napisał pierwszą linijkę kodu MS-DOSa.

One thought on “Lean Startup – po prostu zacznij

  • blob pisze:

    Świetny artykuł, ale jeżeli chodzi o Dos’a, to Bill Gates go sprzedał do IBM’a, a dopiero zaczął go szukać i odkupił od kogoś gotowy system… to było mistrzowskie zagranie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *