Mój sposób myślenia

Uzależniony od szczęścia. Zaprogramowany na sukces.

Trzy finansowe mapy do bogactwa według Fastlane MJ DeMarco

Aby zacząć zarabiać pieniądze, naprawdę dobre pieniądze, należy dokonać analizy obecnej drogi, jaką podróżujemy w świecie finansów a następnie wybrać tę właściwą, będącą często alternatywą obecnie wybranego przez nas kierunku. Według „Fastlane milionera” MJ DeMarco istnieją trzy finansowe mapy dróg do bogactwa.
1. Mapa chodników (Sidewalks).
2. Mapa wolnych pasów ruchu (Slowlane).
3. Mapa szybkich pasów ruchu (Fastlane).

W powyższych trzech drogach zdobywania pieniędzy występuje odpowiedni system przekonań, który dyktuje działania specyficzne dla każdej z grup. Każda z poszczególnych dróg nakierowana jest także na specyficzny cel, w którym:
1. Chodnik (Sidewalk) – bieda.
2. Wolny pas (Slowlane) – przeciętność.
3. Szybki pas (Fastlane) – bogactwo.

Dowolna mapa, którą wybierzesz, będzie Cię kierowała do konkretnego celu finansowego, który stanowić będzie swoją prawdziwą naturę mentalną. Co to takiego ta natura? Otóż jeżeli grasz w lotka i co miesiąc jak Wałęsa wygrywasz, naruszysz prawdziwą naturę przypadku. Losowość ma to do siebie, że nie ma możliwości żeby w ciągu swojego życia trafić co miesiąc 12 razy z rzędu wygrywać w lotto. Wspomniane mapy finansowe także posiadają swoją prawdziwą naturę, która prowadzi do biedy, przeciętności lub bogactwa. Jeżeli zatem będziesz korzystał z mapy chodnikowców, pewnie skończysz w biedzie i pomimo tego, że bogactwo można znaleźć dzięki każdej z dróg to zdobycie go poprzez mapę inną niż tę dla bogactwa jest mało prawdopodobne, a jeżeli już się uda (np. wygrana w lotka) bardzo szybko z tego bogactwa zostają tylko długi. Ponieważ bogaci i biedni są różni mentalnie, każda z map ma inne nastawienie umysłu. Nastawienia te są kluczowe przy podejmowaniu wszystkich decyzji w życiu i wskazują kierunek, którym należy podążać.

Drogowskazy wg MJ DeMarco:

Postrzeganie długu
Czy Twój dług kontroluje Ciebie, czy Ty kontrolujesz swój dług?
Postrzeganie czasu
Jak traktujesz swój czas? Cenisz go? Jest go dożo? Zbyt mało? Nie ma to dla Ciebie znaczenia?
Postrzeganie wykształcenia
Jaka role pełni w Twoim życiu wykształcenie?
Postrzeganie pieniędzy
Jaka jest rola pieniędzy w Twoim życiu? Czy są one narzędziem,
czy zabawką? Masz ich dożo czy niewiele?
Podstawowe źródło dochodu
Jakie jest Twoje podstawowe źródło dochodu?
Główny sposób pomnażania bogactwa
W jaki sposób zwiększasz swoja wartość netto i przyspieszasz budowanie bogactwa? A może tego nie robisz?
Postrzeganie bogactwa
W jaki sposób definiujesz bogactwo?
Równanie bogactwa
Jaki jest Twój matematyczny plan zgromadzenia bogactwa? Jakie równanie bogactwa definiuje fizykę Twojego wszechświata bogactwa?
Cel
Czy masz cel? Jeśli tak, co nim jest?
Odpowiedzialności kontrola
Czy posiadasz kontrole nad swoim życiem i planem finansowym?
Postrzeganie życia
Co myślisz o swoim życiu? Czy planujesz przyszłość? Czy porzucasz dzisiaj dla jutra? A może jutro dla dzisiaj?

Prędkość z jaką przyspieszasz swoje bogactwo wynika zatem z wyboru drogi, którą podążasz. Zależnie od wybranej drogi Twój plan finansowy przyspiesza bądź może zwolnić. Jeżeli miałbyś się dostać na mecz Arsenalu do Londynu pojechałbyś busem czy wybrał się samolotem? Pamiętaj, że to tylko i wyłącznie od Ciebie zależy na jaki tor wskoczysz, czy ten którym będziesz podążał 50 km/h w terenie zabudowanym, czy ten w którym lecąc samolotem nad terenem zabudowanym nie będą obowiązywały Cię żadne ograniczenia. Jeżeli zatem nie jesteś zadowolony ze swojej sytuacji finansowej może wreszcie czas zmienić swój światopogląd, zmieniając przy tym swoją mentalność?

Różnica w mentalności polega na tym, że ludzie bogaci wiedzą dokładnie w którą stronę zmierzają. Mają obrany cel i wszystkimi siłami do niego dążą. Jeżeli zatem Twój cel nie jest zdefiniowany w jaki sposób chciałbyś osiągnąć sukces? Aby dotrzeć do bogactwa musisz mieć plan, a nie liczyć na to, że samo Cię znajdzie. Musisz być świadomy, że bogaci nie stają sie milionerami, ponieważ potknęli się oni o pieniądze, a porażki finansowe nie stają się porażkami na skutek potknięcia się o biedę. Obie te rzeczy są bezpośrednim rezultatem wyborów, jakie dokonywane są przez nas na co dzień. Wybory te dokonywane są w oparciu o nasze przekonania. Przekonania poprzedzają
wybory. Jeżeli usłyszałeś kiedyś i wziąłeś za pewnik, że „bogaci są coraz bogatsi ponieważ inwestują w fundusze inwestycyjne”. wszelkie Twoje działania będą kierowane na inwestowanie pieniędzy w fundusze inwestycyjne. Jeśli jakiś guru powie Ci, żebyś zrezygnował z kart kredytowych, ponieważ każdy dług jest zły, właśnie to zrobisz. Jeżeli usłyszysz, że jak dzisiaj zaczniesz odkładać 100 zł co miesiąc w świnkę skarbonkę aby za 40 lat pojechać na wycieczkę życia, a Ty te podchwycisz, będziesz odkładał 100 zł licząc że dożyjesz do sześćdziesiątki. Jeżeli natomiast Kiyosaki powie Ci, że Twój dom to koszt i dojdziesz do wniosku, że musisz ciąć koszty to… sorry ale gdzie będziesz mieszkał??

Przekonania, niezależnie od tego, czy są słuszne czy nie niosą ze sobą wielką moc. Rodzice mówili nam, że Święty Mikołaj istnieje, a my w to wierzyliśmy i na 6 grudnia szykowaliśmy czyste buty z listą życzeń. Jak wypadły nam zęby liczyliśmy na 5 zł od Wróżki Zębuszki. Wierzyliśmy w to, czego nas uczono do czasu, aż przekonaliśmy się że może być inaczej. Pamiętaj zatem, że Twoja mentalność działa na takiej samej zasadzie. Jeżeli wierzysz w coś, co jest błędne, uparcie będziesz do tego dążył. Będziesz do końca życia prowadzony przez objazdy do bogactwa, które w końcu zaprowadzą Cię w ślepy zaułek. Uważaj zatem, kogo słuchasz, bo kiedyś będziesz zarabiał tyle co on.

One thought on “Trzy finansowe mapy do bogactwa według Fastlane MJ DeMarco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *